SEIME PRASIDĖJO „ŽALOS BE KALTĖS“ ĮSTATYMO PROJEKTO SVARSTYMAI

 

Seime prasidėjo mums visiems labai svarbaus projekto „Žalos be kaltės“ įstatymo projekto svarstymai.

Įstatymas turėtų pakeisti 2 dalykus:

  1. Pacientams turėtų palengvėti žalos atlyginimas;
  2. Gydytojai turėtų būti apsaugoti nuo teisinio persekiojimo už medicinines nesėkmes.

Medikų darbas, deja, neišvengiamai susijęs su medicininėmis nesėkmėmis. Šiuo metu galiojanti tvarka kelia įtampą sveikatos priežiūros darbuotojams, nes bet kuri klaida gali lemti bylą teisme ir skaudžias finansines pasekmes.

SGS valdybos nuomone šiuo metu egzistuojančią tvarką reikia keisti. Mes pozityviai žiūrime į „žalos be kaltės“ principą, kuris plačiai taikomas Skandinavijos šalyse.

SGS kartu su partneriais iš Lietuvos medikų forumo išanalizavo Sveikatos apsaugos ministerijos teikiamą „Žalos be kaltės“ įstatymo projektą. Deja, teikiamas įstatymo projektas turi rimtų trūkumų. Svarbiausi iš jų būtų:

  • Įstatymo projekte nėra vienareikšmiškai apribota galimybė regreso tvarka iš medicinos darbuotojo pareikalauti žalos atlyginimo, kas iš esmės panaikina teikiamo projekto privalumus medicinos darbuotojams;
  • Nėra numatyta galimybė skųsti žalos nustatymo komisijos sprendimus, nors įstatymo projekte numatyta, kad medicinos darbuotojui 2 kartus suklydus bus stabdomas jo licencijos galiojimas. Dėl šios nuostatos medikai tampa pažeidžiami bei netenka galimybės ginti savo interesų, o žalos atlyginimo komisijos veikla lieka iš esmės nekontroliuojama;
  • Įstatymo projekto nustatyta tvarka ženkliai padidintų sumas išmokamas pacientams, todėl kai kurių įstaigų (tame tarpe ir VUL SK) išlaidos draudimui didėtų bent 10 kartų, atitinkamai mažės (nedidės) mūsų visų atlyginimai.

Seimo sveikatos reikalų komitete siūlėme „Žalos be kaltės“ modelį tobulinti, pateikėme 9 pasiūlymus, kurie garantuoja SGS narių teises.

Pridedame raštą, kurį išsiuntėme LRS nariams (raštą rasite čia).