Medikų profesinės sąjungos: privalomas darbuotojų skiepijimas užtikrina darbuotojų saugumą

SARS-CoV-2 pandemija Lietuvoje jau pasiglemžė beveik 10 000 Lietuvos gyventojų gyvybių. Ji tapo milžiniška našta Lietuvos gydymo įstaigoms bei sutrikdė visų asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą. Šių reiškinių neigiamos pasekmės bus juntamos dar daugelį metų.

Daugiau nei trečdalis praktikuojančių medicinos darbuotojų (apie 15 000 iš 48 000 medikų) persirgo COVID, teikdami pagalbą pacientams, kol skiepai dar nebuvo sukurti. Šiuo metu dėl reikšmingo paskiepytųjų procento beveik nebėra sergančių kolegų. Palyginti su pasiskiepijusiais nevakcinuotų darbuotojų tikimybė užsikrėsti bei užkrėsti bendradarbius yra kelis kartus didesnė. Nepasiskiepijęs asmuo darbo vietoje kelia grėsmę bendradarbių saugumui, gali užkrėsti visus padalinio darbuotojus, sutrikdydamas gyvybiškai svarbių medicinos paslaugų teikimą. Nesiskiepijantis darbuotojas sukelia tiesioginę grėsmę pacientams.

Masinė SARS-CoV-2 vakcinacija padėjo išvengti dešimčių tūkstančių mirčių šalyje. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad skiepai yra efektyviausias COVID-19 ligos prevencijos būdas. Jo nepakeičia kitos prevencijos priemonės: testavimas, kaukės ar atstumo laikymasis.

Profesinių sąjungų pareiga – siekti, kad darbdaviai bei valstybės institucijos užtikrintų saugią darbo aplinką, todėl pritariame Lietuvos Respublikos Vyriausybės siekiams keisti teisės aktus, sudarant prielaidas privalomai ne tik medikų, bet ir visų kontaktinių veiklų darbuotojų vakcinacijai, taip pat ne dėl medicininių priežasčių nesiskiepijančių darbuotojų nušalinimui nuo darbo.

Profesinės sąjungos 2021 m. rugpjūčio 30 d. kreipėsi į Seimo narius ir Seimo Sveikatos reikalų komitetą išreikšdamos palaikymą rengiamiems teisės aktų pakeitimams. Su profesinių sąjungų raštu galite susipažinti čia.

Data: 2021-09-01