ĮSTATYMO PROJEKTAS „ŽALA BE KALTĖS“

 

2019 06 12 LRS Sveikatos reikalų komiteto posėdyje pritarta „žalos be kaltės“ įstatymo projektui.

Buvome maloniai nustebint retai pasitaikančiu atveju, kai sveikatos apsaugos ministras atstovavo medikų interesus ir komiteto pritarimui teikė Lietuvos medikų forumo (LMF) profesinės organizacijos bei Santaros klinikų gydytojų sąjungos (SGS) siūlymus:

  • svarbiausia, nebebus galimybės išmokėtos žalos regreso tvarka išieškoti iš medikų bei gydymo įstaigų,
  • bus sudarytos sąlygos gydymo įstaigoms bei medikams teikti nuomonę dėl paciento skundo,
  • nebus atlyginama žala, sukelianti tik nedidelį laikiną nepageidaujamą poveikį sveikatai.

Deja, „žalos be kaltės“ įstatymo projektas ir toliau turi esminių trūkumų:

– medikai lieka neapsaugoti nuo žalos, kurią teismai priteisia dėl didelio neatsargumo, nesant tyčios (atkreipsime dėmesį, kad rezonansinės bylos, kuomet iš medikų buvo priteistos dešimtys ar šimtai tūkstančių eurų ir buvo tokio pobūdžio);

– išlieka lengva galimybė stabdyti mediko licenciją, kai padarytos vos kelios klaidos;

– neaiškūs skundo senaties nustatymo terminai;

– nenustatytos išmokų lubos;

– per trumpi gydymo įstaigų skundų nagrinėjimo terminai.

Atkreipiame dėmesį, kad sveikatos apsaugos ministras pasirinko visą žalos atlyginimo naštą ir toliau palikti ant pačių pacientų bei medikų pečių:

  • gydymo įstaigų įmokos į draudimo fondą bus ir toliau mokamos iš joms skiriamo PSDF finansavimo ir jau kitais metais Lietuvos mastu didės daugiau kaip du kartus nuo maždaug 1,3 mln. eur iki maždaug 2,8 mln. eur (2019 m. planuojamas PSDF biudžetas gydymo įstaigų paslaugoms apmokėti – 1,39 mlrd. eur, įmoka į draudimo fondą – 0,2%), o Santaros klinikų draudimo įmoka per metus didės bent keturis kartus nuo maždaug 50 000 – 70 000 eur iki maždaug 300 000 eur pacientų gydymo bei medikų atlyginimo fondo sąskaita;
  • nebus diferencijuojamos gydymo įstaigų įmokos, atsižvelgiant į jų anksčiau padarytą žalą bei išmokas dėl jos, todėl kokybiškas paslaugas teikiančios įstaigos (pacientų gydymo bei darbuotojų atlyginimo sąskaita) mokės už nekokybiškas paslaugas teikiančias įstaigas.

Atstovaudami medikų interesus, LMF bei SGS aktyviai dalyvausime ir teiksime siūlymus dėl „žalos be kaltės“ įstatymo projekto tobulinimo.