IETUVOS MEDIKUS ATSTOVAUJANČIŲ ORGANIZACIJŲ KREIPIMASIS DĖL COVID-19 PANDEMIJOS KONTROLĖS

Lietuvos medikus vienijančios organizacijos įdėmiai seka COVID-19 pandemijos eigą. Esame susirūpinę dėl pandemijos pavojingumo, plitimo greičio bei nepakankamai operatyvaus valdžios institucijų reagavimo į ypatingai greitai besikeičiančią situaciją.

Siekiame atkreipti dėmesį, kad šiame pandemijos etape, ypatingai svarbu Lietuvoje, jau dabar imtis pačių griežčiausių epidemiologinės kontrolės priemonių. Tik taip galime išsaugoti Lietuvos žmonių sveikatą ir gyvybes.

Siekiame paskatinti valdžios institucijas netaupyti mūsų visų pinigų įgyvendinant epidemijos kontrolės priemones, nes dabar šiam tikslui išleisti pinigai duos pačią didžiausią grąžą. Kitu atveju leisime pinigus jau tiesiogiai gelbėdami gyvybes, o pandemijai išplitus Lietuvoje finansines ir nematerialines pasekmes būtų sunku įsivaizduoti.

Palaikome profesoriaus V. Kasiulevičiaus viešą kreipimąsi ir raginame valdžios institucijas be jau paskelbtų 2020 03 12, papildomai imtis šių epidemijos kontrolės priemonių:

1. Šiuo metu pats svarbiausias infekcijos plitimą ribojantis veiksnys yra tinkama įvežtinių COVID-19 atvejų kontrolė, todėl reikalaujame:

A. išplėsti COVID-19 paveiktų teritorijų sąrašą pagal naujausias Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) rekomendacijas įtraukiant į sąrašą šalis, kuriose registruoti vietiniai infekcijos perdavimo atvejai
B. gražinti apmokamus nedarbingumo pažymėjimus piliečiams, kuriems taikoma saviizoliacija. Tik taip galėsime maksimaliai užtikrinti karantinavimo rekomendacijų laikymąsi ir reikšmingai sumažinsime COVID-19 riziką nuslėpusių piliečių skaičių.
C. Užtikrinti socialinę pagalbą, įskaitant maisto tiekimą, žmonėms, kuriems taikoma saviizoliacija.
D. Įgalioti teisėsaugos institucijas imtis priemonių nustačius piktybinius, pasikartojančius saviizoliacijos režimo pažeidimus.

2. Išplėsti testavimą dėl COVID-19 infekcijos:

A. išplėsti testavimo prieinamumą, sudarant galimybę nosiaryklės mėginį dėl COVID infekcijos, asmenims turintiems kvėpavimo takų infekcijos požymių bei sugrįžusiems po kelionės į bet kurią užsienio šalį paimti alternatyviuose ištyrimo punktuose, kur būtų užtikrintas medikų saugumas, o pacientas nekreiptas tęsti saviizoliaciją;
B. išplėsti testavimą galinčių atlikti įstaigų sąrašą, įtraukiant įstaigas turinčias pakankamą kompetenciją šiuos tyrimus atlikti;
C. suteikti galimybę asmenims, neatitinkantiems indikacijų, tačiau norintiems išsitirti, sudaryti galimybę atlikti COVID infekcijos molekulinį tyrimą savo lėšomis;
D. kurti infrastruktūrą saugiam ir efektyviam COVID-19 tyrimų paėmimui minimalizuojant kontaktus su medicinos personalu ir tarp pacientų.

3. Raginti visus Lietuvos piliečius artimiausiu metu atidėti savo rekreacinių, pažintinių ir darbinių kelionių planus, o į COVID-19 paveiktas teritorijas vykti tik esant ypatingai būtinybei.

4. Spręsti dėl griežtesnio skrydžių atšaukimo.
5. Uždrausti visus masinius viešus renginius, susibūrimus kur planuoja susirinkti daugiau nei 20 žmonių.
6. Per visuomenines žiniasklaidos priemones nuolat skelbti operatyviai atnaujinamas rekomendacijas dėl epidemiologinių infekcijos plitimo kontrolės priemonių taikymo.
7. Dėti maksimalias pastangas, tam, kad sveikatos priežiūros įstaigos būtų aprūpintos visomis apsaugos priemonėmis, ypač respiratoriais (ne kaukėmis), nes kiekvieną dieną turime saugotis kiekvienos kvėpavimo takų infekcijos, kol nežinome ar negalime ištirti.
8. Skirti papildomą finansavimą įstaigoms dedikuotoms COVID-19 pacientų gydymui, tam, kad būtų maksimaliai pasirūpinta darbuotojų ir visų pacientų saugumu, bei pritaikytos visos infekcijos kontrolei reikalingos priemonės.